Škola v přírodě - Haluzice 2009

Jako každý rok i letos se děti naší školky mohly těšit na školu v přírodě, která se letos konala v Haluzicích v překrásném regionu Kyjovska. Tradičně jely převážně předškoláci, doplnění jinými staršími dětmi s doprovodem tří pedagogů a jedné zdravotnice.

Již cesta na místo určení byla pro děti velkým zážitkem, protože jsme zvolili dopravu po kolejích a některé děti se nám přiznaly, že jedou vlakem vůbec poprvé. Na nádraží jsme se nakonec šťastně všichni shledali a my tak mohli bez problémů vyrazit. První svačinky byly vybaleny v momentě, kdy nám za zády mizela silueta Petrova a s úsměvem vše pokračovalo až na zastávku Haluzice. Odtud jsme došli plni očekávání asi po půl hodině na místo, které se pro nás mělo stát na dalších pět dnů našim domovem.

Starý statek, který byl několik minut chůze od nejbližšího dalšího obydlí, byl krásně spraven a upravený pro letní dětské tábory. Rodinné prostředí a velice příjemní domácí nás přivítali a začali nám od první chvíle se vším pomáhat.

Po ubytování v podkrovních prostorách jsme sešli o patro níž, kde nás již čekal výborný voňavý oběd. Nasyceni a odpočinuti jsme si šli projít okolí, řekli jsme si pravidla společného soužití, seznámili se se všemi obyvateli, jimiž byli kromě milé rodiny místních také koně, psi, kočky a nespočet divoce žijících zvířátek, z nichž především žáby dávaly o sobě noc co noc vědět hlasitým koncertem.

Celý týden byl tematicky stylizován do prostředí pohádkových bytostí, které nám za drobnou pomoc pomáhaly s hledáním zakleté princezny. Jednou to byla pomoc skřítkům, při vytváření jejich obydlí v lese, jindy jsme vodníkovi vyráběli papírové žabky, nebo trhali a učili se názvy kytek pro babičku Červené Karkulky.

Počasí nám naštěstí přálo, a tak se všechny naše aktivity odehrávaly venku, jen spát jsme chodili do vnitřních prostor. I když bylo okolí našeho příbytku plné nejrůznějších zdrojů zábavy, jako jsou rybníčky s bohatou faunou, indiánské teepee, všudypřítomné zvířátka, výtvarné dílničky a sportovní náčiní, chodívali jsme na výlety po okolí, kde jsme tvořili a získávali nové poznatky a zkušenosti v přírodě.

Původně celodenní turistický výlet byl vzhledem k nejisté předpovědi počasí a vzhledem k již mnoha uskutečněným procházkám změněn na výlet do Kyjova. Tady jsme podnikly prohlídku města, poslali pohledy a navštívili místní muzeum, kde se konala výstava zaměřená na koně a jejich význam pro člověka. Kromě této zde byla stálá expozice popisující historii Kyjova spolu s ukázkami bohatě zdobených kyjovských krojů. Nezapomenutelný byl koutek s kompletní faunou vypreparovaných zvířat jižní Moravy.

Den před odjezdem se nám počasí trošku pokazilo a navečer, kdy byla připravena noční „bojovka" nám začalo pršet. My jsme se však nevzdali a oblečeni do pláštěnek jsme se vydali hledat poslední indicii, která nám dopomůže k záchraně princezny. Atmosféra tímto byla dokonale dotvořená a poslední den, kdy jsme se sešli poprvé ve vnitřním prostoru budovy, kde jsme poobědvali, za námi přišla vysvobozená princezna a jako poděkování za záchranu nám rozdala malé drobnosti jako upomínku na tento týden plný zábavy a poznávání.

Po týdnu jsme se rozjeli autobusem k našim domovům. Unavení, ale s krásnými zážitky jsme přijeli všichni v pořádku do Brna, kde na nás již netrpělivě čekali maminky a tatínkové.

Během jara proběhl cyklus čtyř sobotních setkání nad problematikou Montessori pedagogiky. Já i mé troufám si říct kamarádky-učitelky, jsme lektorovaly poprvé a tak to pro nás byla o to zajímavější zkušenost.

Tři setkání proběhla v naší mateřské školce Sluníčko na Vinohradech. První se neslo v duchu rozhovorů nad výchovnými principy a přístupy v Montessori prostředí. Což přeloženo znamená, že jsme rozmýšlely, jak sobě i dětem pomoci, když se jim něco nechce nebo mají třeba vztek. Také jsme trochu malovali a povídali si o sobě navzájem. Bylo to moc fajn. Tuto část lektoroval můj kolega Bc.Petr Šádek a já. Při druhém setkání už nastala konkrétní práce s pomůckami z praktického života a smyslové výchovy. Rodiče si mohli v klidu vše vyzkoušet a užít si vnitřního klidu, který sálá z Milany Havlíkové a Moniky Balášové. Třetí část proběhla na Základní škole Gajdošova. Tam mohli rodiče vidět jak základ, který děti dostanou ve školce se dále velmi smysluplně rozvíjí . Mgr.Dagmar Bulová je seznámila s problematikou českého jazyka a Mgr.Lenka Poulová z matematiky. Mohli si vyzkoušet práci s pomůckami a podívat se jaké další mají děti k dispozici v Montessori třídě na prvním stupni základní školy. Dále se dozvěděli jak mají být děti připraveny na vstup do školy. Čtvrté a poslední setkání bylo zaměřeno na kosmickou výchovu a projekty, které děláme v rámci školního roku. Nechyběla zde ani společná výtvarná práce. Protože projekty a elipsy jsou mojí láskou a moje kolegyně Lucie Šebelová je na ně výborná, tak jsme tentokrát lektorovaly spolu. Byl to pro nás krásný a obohacující zážitek a pokud rodiče nelhali tak i pro ně.

Proto Vás všechny zveme na náš podzimní semiminář Montessori pedagogiky, který bude začínat koncem října 2009. Kurz je akreditován Ministerstvem Školství.

 

 

Autor: Čas vydání: 21:26 16.02.2011

Konference Montessori

Mateřská škola a základní škola Sluníčko - Montessori, s.r.o. 
(pobočka Brno, Bzenecká 4226/23) - ekatalog.czMateřské školy - ekatalog.cz